Forum Tykocin 1425
Forum miasta Tykocin
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zakaz fotografowania w kościele?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Tykocin 1425 Strona Główna -> Ogólnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin Kwiatkowski




Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 18:07, 16 Kwi 2009    Temat postu: Zakaz fotografowania w kościele?

W Wielką Sobotę miała miejsce w kościele św. Trójcy nieprzyjemna sytuacja podczas obrzędu święcenia pokarmów, która zbulwersowała wszystkich uczestniczących i niektórym zepsuła nastrój wielkanocnego święta. Jako kulturoznawca i instruktor zajęć związanych z tradycją w jednym z domów kultury w Warszawie staram się dokumentować bliskie mi tykocińskie tradycje chciałam sfotografować obrzęd święcenia, tym bardziej, że w tle był pięknie ubrany grób. Pstrykniecie migawki i flesza miało miejsce nie podczas modlitwy lecz w końcowej fazie święcenia, więc uważam, w obrzędzie nie przeszkadzało,
jednak jak sądzę ksiądz w sposób dość brutalny, powiedziałabym, wymógł skasowanie zdjęcia, zarzucając przy tym autorowi brak kultury w obecności zebranych na święceniu ludzi. Nie uwierzył w
oświadczenie, że zdjęcie zostało skasowane i zażądał okazania aparatu.
Fotograf nie chcąc „przepuścić” interesującego tematu sam pakuje się w kłopoty i płaci za swoje zaangażowanie . Ponieważ wiele osób fotografuje w Tykocinie, a na festiwalu Domu pokazana została wystawa fotograficzna „Tykocinianie w obiektywie” sądzę, że warto zadać pytanie, kiedy i co wolno fotografować,zwłaszcza na forum publicznym.

pozdrawiam

Maria Markiewicz


Ostatnio zmieniony przez Marcin Kwiatkowski dnia Czw 18:08, 16 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rosa




Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: okolice Tykocina

PostWysłany: Czw 21:58, 16 Kwi 2009    Temat postu:

Co prawda ten dokument został opublikowany w 1994 roku ale nic nowszego nie udało mi się znaleźć.

WSKAZANIA KOMISJI EPISKOPATU POLSKI DS. LITURGII I DUSZPASTERSTWA LITURGICZNEGO DOTYCZĄCE FOTOGRAFOWANIA I FILMOWANIA PODCZAS CELEBRACJI LITURGII
1. Powodem wydania niniejszych wskazań jest konieczność zagwarantowania sacrum liturgii przez usunięcie z naszych kościołów wszelkich praktyk i zachowań utrudniających świadome, wewnętrzne i zewnętrzne, czynne, pobożne i owocne uczestnictwo w czynnościach liturgicznych.
2. Liturgia jest przede wszystkim niedostrzegalnym dla zmysłów działaniem Chrystusa, Jedynego i Najwyższego Kapłana, który mocą Ducha Świętego uświęca ludzi i razem z Kościołem oddaje swojemu Ojcu całkowity i publiczny kult. Liturgia jest także działaniem Kościoła, hierarchicznie uporządkowanej społeczności ochrzczonych, złączonej z Chrystusem Kapłanem i Głową.
3. Celebracja liturgii ma strukturę sakramentalną, to znaczy jest jakby "utkana" z symboli (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, 1145), słów, gestów, postaw i czynności wykonywanych przez członków liturgicznego zgromadzenia, zajmujących odpowiednie miejsce we wnętrzu kościoła. Symbole są "narzędziami" uświęcających i kultycznych czynności Chrystusa i Kościoła.
4. Czynności liturgiczne domagają się wiary, są jej wyznaniem i przyczyniają się do jej pogłębienia.
5. Jezus Chrystus, ustanawiając Eucharystię, dał Apostołom polecenie: "To czyńcie na moją pamiątkę" (Łk 22,19). Sprawowanie Mszy świętej i innych sakramentów jest uobecnianiem i pamiątką jedynego i niepowtarzalnego zbawczego wydarzenia: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa oraz Zesłania Ducha Świętego. Wydarzenie to określamy mianem Misterium Paschalne. Trwanie Pamiątki tego Misterium zapewnia w Kościele -- aż do przyjścia Pana (por. l Kor 11,26) -- sama jej celebracja oraz zachowanie jej w życiu i postępowaniu chrześcijan.
6. Praktyka fotografowania i filmowania osób pełniących czynności liturgiczne wynika z chęci jakiegoś "utrwalenia" tych czynności i zachowania ich "pamiątki" na przyszłość, aby można było do nich wracać myślą i odnawiać ich przeżycie.
Jednakże zarówno na kliszy, jak i na taśmie aparatu audiowizualnego zostają "utrwalone" jedynie drugorzędne elementy spełnionej niegdyś czynności sakramentalnej. Słowa, dźwięki, gesty "zapisane" przy pomocy tych środków technicznych pozostają martwe. Nie można bowiem utrwalić ani ludzkich przeżyć,ani nieuchwytnego dla zmysłów działania Trójosobowego Boga, stanowiącego istotę -- misterium -- świętych czynności. "Pamiątki" produkowane przez fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego nie są w stanie utrwalić w czasie samego misterium zbawienia, jakiego dokonuje Bóg w sercu człowieka i jakie winno owocować w jego czynach.
7. Całe zgromadzenie liturgiczne jest celebransem czynności sakramentalnych (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, 1140. 1188 ). Zgromadzenie to jest zorganizowane na podobieństwo żywego organizmu. Jego przewodniczącym jest biskup lub prezbiter, którzy są żywymi "ikonami" Chrystusa (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1142), Głowy Kościoła. Obok przewodniczącego działają także w zgromadzeniu takie osoby, jak diakon, akolita, lektor, kantor, komentator, członkowie chóru, ministranci.
Większą część zgromadzenia stanowią inni wierni czynnie uczestniczący w liturgii przez wzrokową i słuchową komunię z przewodniczącym, przez aklamacje i odpowiedzi, przez słuchanie słowa Bożego, a nade wszystko przez wewnętrzne skupienie oraz komunię z Bogiem Ojcem przez Chrystusa w Duchu Świętym (przez wiarę, nadzieję, miłość, wdzięczność, uwielbienie, przebłaganie, prośbę).
8. W żadnym z dokumentów Kościoła, w których jest mowa o sprawowaniu czynności liturgicznych, nie ma wzmianki o fotografie lub operatorze filmowym jako o członku zgromadzenia liturgicznego. Tymczasem bardzo często fotografowie i operatorzy zajmują w zgromadzeniu liturgicznym takie miejsce i tak się zachowują, jakby to oni właśnie byli przewodnikami zgromadzenia i ośrodkami jego uwagi.
a) Poruszanie się tych osób we wnętrzu kościoła podczas celebracji liturgii, a także manipulowanie sprzętem technicznym stwarza dodatkowe, niepotrzebne bodźce wzrokowo-słuchowe zakłócające uwagę uczestników.
b) Obecność tych osób w zasięgu wzroku wiernych konkuruje z rolą przewodniczącego lub usługujących w prezbiterium.
c) Ich działanie stwarza podświadomą presję w kierunku "pozowania", a więc i niebezpieczeństwo fałszowania postaw uczestników liturgii. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci (np. przystępujących do Pierwszej Komunii świętej) ze względu na ich ograniczoną zdolność skupienia się na misterium liturgii oraz podatność na rozproszenie uwagi przez drugorzędne, przypadkowe i zbyteczne czynności.
9. Biorąc pod uwagę wymienione powody Komisja Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego ustala następujące zasady:
a) Zawodowi fotografowie i operatorzy sprzętu audiowizualnego, którzy -- okazjonalnie lub na sposób stały -- zamierzają wykonywać swoje czynności podczas celebracji liturgii, są obowiązani uprzednio ukończyć specjalny kurs, zorganizowany przez Diecezjalną Komisję ds. Liturgii oraz otrzymać pisemne upoważnienie miejscowej władzy diecezjalnej.
Osoby duchowne w roli fotografa lub operatora kamery winny wykonywać swe czynności ze szczególną wrażliwością na obecność Boga w świętej liturgii, tak by były wzorem dla innych (a nie antyświadectwem). Osoba duchowna nie może fotografować ani filmować, jeśli jest ubrana w szaty liturgiczne.
b) Fotograf lub operator winien zgłosić się odpowiednio wcześniej do proboszcza lub rektora oraz do prezbitera, który ma przewodniczyć celebracji, aby z nimi uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania swej czynności.
Wszyscy inni fotografowie i operatorzy nie mogą samowolnie użytkować swego sprzętu w czasie sprawowanej liturgii. Przed rozpoczęciem celebracji odpowiedzialny za kościół powinien poinformować zgromadzonych o tym, że w czasie liturgii fotografować lub filmować mogą jedynie osoby do tego upoważnione.
c) Osoby upoważnione do fotografowania lub filmowania podczas czynności liturgicznych winny być odpowiednio i godnie ubrane.
d) Fotograf czy operator kamery nie powinien zajmować miejsca w prezbiterium, a więc w strefie przeznaczonej dla kapłana i osób pełniących posługi przy ołtarzu i ambonie.
e) Wykluczone jest ustawianie w prezbiterium dodatkowych źródeł oświetlenia (reflektorów, halogenów itp.) skierowanych w stronę zgromadzenia, czy też rażących wzrok osób bezpośrednio biorących udział w czynnościach sakramentalnych (dzieci przyjmujących Pierwszą Komunię świętą, nowożeńców, usługujących). W wyjątkowych wypadkach, np. w przypadku transmisji, sprawa jest osobno rozpatrywana z odpowiedzialnym za kościół.
f) Podczas danej czynności może być dopuszczony do jej rejestrowania tylko jeden operator kamery filmowej lub wideo. Winien on zawsze zajmować w kościele stale miejsce i ograniczać do minimum ruchy związane z obsługą sprzętu, tak by wykluczyć rozpraszanie uwagi uczestników. Wciąż ulepszany sprzęt fotograficzny pozwala na fotografowanie z dalszych odległości --także więc fotograf może zająć swoje stanowisko w odpowiedniej odległości.
g) W celu uniknięcia niepotrzebnych trudności i nieporozumień duszpasterze winni w odpowiednim czasie omówić ewentualny udział fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego z zainteresowanymi osobami, które mają ich zaprosić, np. z rodzicami dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii świętej, z narzeczonymi przygotowującymi się do sakramentu małżeństwa, z rodzinami zmarłych (w związku z pogrzebem), z alumnami, z neoprezbiterami-prymicjantami itd.
10. Zasady podane w niniejszych Wskazaniach winny zostać wyjaśnione w szerszym kontekście liturgicznej mistagogii podczas spotkań duszpasterskich związanych z przygotowaniem do sprawowania sakramentów (chrztu, bierzmowania, Pierwszej Komunii świętej, małżeństwa, święceń). Powinny też być przekazywane prasie katolickiej i omawiane w innych środkach masowego przekazu.
W przypadku braku poszanowania tych zasad i przyjętych ustaleń duszpasterze powinni odmówić fotografom lub operatorom sprzętu audiowizualnego prawa wykonywania w kościele tych czynności. Duszpasterze są bowiem w pierwszym rzędzie odpowiedzialni za przygotowanie liturgii, za formację członków zgromadzenia oraz za sacrum liturgicznych celebracji. Wszelkie sporne kwestie winny być jednak zawsze rozstrzygane z nieodzowną dyskrecją i kulturą, bez uciekania się do słów czy działań powodujących uprzedzenie czy zgorszenie.
Sandomierz, 1994.12.05
Przewodniczący Komisji Episkopatu
ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marcin Kwiatkowski




Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 6:22, 17 Kwi 2009    Temat postu:

Rosa:

W porządku, dokument "DS. liturgii" daje wskazówki, poucza itp ale...jak napisała autorka listu: "Pstrykniecie migawki i flesza miało miejsce nie podczas modlitwy lecz w końcowej fazie święcenia", a poza tym, ksiądz :" zarzucił przy tym autorowi brak kultury", czyli nie miał pretensji o to, że aparat przeszkodził w odprawieniu obrzędu święcenia...


Ostatnio zmieniony przez Marcin Kwiatkowski dnia Pią 6:23, 17 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
AWAR




Dołączył: 08 Lis 2006
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: okolice Tykocina

PostWysłany: Pią 21:48, 17 Kwi 2009    Temat postu:

Pan Marcin Kwiatkowski zaprosił mnie do dyskusji. Moim zdaniem powinno się zapytać księdza, czy wyraża zgodę na robienie zdjęć podczas obrzędów w kościele. I to wystarczy. Pozdrawiam. Ewa Wroczyńska
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jozef




Dołączył: 24 Sie 2007
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 0:38, 18 Kwi 2009    Temat postu:

Temat naprawdę fascynujący ale i skomplikowany - szczególnie dla Kościoła rzymskokatolickiego, gdzie w odróżnieniu do prawosławia czy denominacji protestanckich status wizerunków jako takich jest ambiwalentny. Kościół rzymskokatolicki dopuszcza przecież wizerunki jako dosłowne wyobrażenia rzeczywistości (prawosławne ikony mają status symbolu - a nie "realizmu"). I to jest też, moim zdaniem taka trochę schizofreniczna sytuacja właśnie Kościoła rzymskokatolickiego - z jednej strony ostoja tradycji i konserwatyzmu, a z drugiej próby sprostania wymaganiom nowoczesnego, medialnego świata. Z jednej strony w przytoczonych wskazaniach znajduje się arbitralne stwierdzenia, że "nie można utrwalić ludzkich przeżyć" lecz jest to jednostronne i strasznie spłaszczone spojrzenie w duchu "naiwnego realizmu": zdjęcie przedstawia rzeczywistość materialną i nic poza tym. Pomija się fakt, że może ono pokazywać rzeczywistość w sposób bardziej symboliczny. Dlaczego kościół ewangelizuje poprzez telewizję? Albo liturgii można tylko doświadczyć osobiście albo są jakieś inne sposoby reprezentacji doświadczenia religijnego. Zachowanie księdza było moim zdaniem wyrazem zagubienia i oczywiście syndromu "oblężonej twierdzy" a nie świadomego stosunku do tego czy i jak można dokumentować obrzędy religijne - i oczywiscie dystansowaniem się do wiernych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marcin Kwiatkowski




Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 9:49, 18 Kwi 2009    Temat postu:

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji. Rzeczywiście, proste pytanie skierowane do kapłana: "czy mogę zrobić zdjęcie?" załatwiłoby wszystko. Jednak nie w tym problem. Całą sytuację według mnie należy rozpatrywać pod kątem prawa prasowego. Dlaczego? Ponieważ, jak opisuje to pani Markiewicz, ksiądz miał pretensje o zrobienie zdjęcia jego osobie, czego dowodzi fakt, że kazał je potem skasować.

Kapłan w momencie święcenia był osobą wykonującą obowiązki publiczne, która w danym momencie wykonywała swoje czynności. Takie osoby, muszą liczyć się z tym, że będą fotografowane, często bez uprzedzenia.

Ochronę wizerunku osoby fotografowanej reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych

W jakich przypadkach nie jest nam potrzebne zezwolenie do rozpowszechniania wizerunku?
Mówi o tym art. 81 ust. 2.
Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
pkt. 1
osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,

Inną kwestią jest to, czy ktokolwiek, ma prawo do tego, by żądać skasowania zdjęcia, a tym bardziej domagać się osobistej rewizji cudzego aparatu...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rosa




Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: okolice Tykocina

PostWysłany: Sob 20:10, 18 Kwi 2009    Temat postu:

Jeszcze o wizerunku czyli o informacji jak dana osoba wygląda , utrwalonej w postaci zdjęcia.
Kodeks cywilny, ustawa z dnia 23.04.1964 r
Art.23 "Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim ,
wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i
racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach".
Wydaje mi się, że wystarczyło poprosić o skasowanie zdjęcia ( skoro to taka drażliwa kwestia ) i byłoby po sprawie. Wielu ludzi ( ja też) traktuje swoje aparaty fot. podobnie jak telefony kom. i PC-ty jako przedmioty osobiste. Żądanie okazania aparatu to już przegięcie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Paweł
Administrator



Dołączył: 23 Gru 2005
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: z kątowni

PostWysłany: Nie 17:04, 19 Kwi 2009    Temat postu:

Już dawno przestałem żywić złudzenia, że chamstwo i najróżniejsze psychiczne wypaczenia wśród kleru zdarzają się wyjątkowo i nieczęsto. To norma.
Przyzwoitość i kultura, jak mi się wydaje, powinny dotyczyć nawet księży, niezależnie od tego czy reguły kościelne zostały przekroczone, czy nie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Raczek _Mefizo




Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Tykocin City :)

PostWysłany: Śro 21:20, 06 Maj 2009    Temat postu:

Zgadzam się z tobą Paweł... dokladnie :p
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Tykocin 1425 Strona Główna -> Ogólnie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin