Forum Tykocin 1425
Forum miasta Tykocin
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historia emigrantki z Jeżewa do USA, 1910r.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Tykocin 1425 Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ekjl




Dołączył: 08 Lis 2007
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 14:06, 12 Lis 2007    Temat postu: Historia emigrantki z Jeżewa do USA, 1910r.

W kwietniu 1893 roku w przyszło na świat piąte z sześciorga dzieci w rodzinie gospodarza z Jeżewa Jana i Zofii. Wszystkie dzieci to dziewczynki. Na chrzcie świętym odbytym w kościele parafialnym w Tykocinie nadano jej imię Anastazja. Gdy miała jedenaście lat umarł jej ojciec. Matka powtórnie wyszła za mąż. A gdy miała 17 lat postanowiono, że powinna spróbować szczęścia w Ameryce.

Na początku XX wieku Stany Zjednoczone potrzebowały dużo nowych osadników do zagospodarowywania swych ziem i do pracy w rozwijającej się gospodarce miejskiej. W Europie środkowej Agencje Imigracyjne i linie żeglugowe miały swoich pracowników, krórzy prowadzili dynamicznie akcję zachęcania do wyjazdu za ocean. W latach 1850-1934 do USA wyemigrowało 5 milionów ludzi z Europy tylko przez port w Hamburgu. Linie żeglugowe HAPAG przewóz emigrantów uważały za niezłe źródło dochodów i nie najbardziej dbały o bezpieczeństwo i wygodę podróżnych niskich klas. W tym porcie np.posiadały specjalne ?koszary? dla emigrantów, w których oczekiwali oni na zaokrętowanie na statek. Było to 10 hal mieszczących 1400 osób. Duże zagęszczenie spowodowało w 1892 roku epidemię cholery, w której było 10000 ofiar śmiertelnych. W 1900 roku HAPAG buduje nowe pomieszczenia dla emigrantów, tzw. ?Auswandererhalle? na przedmieściu Hanburg Veddel. Emigranci prosto z pociągu byli prowadzeni do pomieszczeń dozorowanych przez umundurowanych i cywilnych pracowników HAPAG.

Mniej więcej to wszystko czekało Anastazję. Decyzja wyjazdu na pewno nie była łatwą. Przed młodą panienką była odległa podróż najpierw pociągiem (może pierwszy raz w życiu), potem pobyt w obcym miejscu, przed zaokrętowaniem i wreszcie podróż przez ocean. Niewyobrażalne.
Anastazja nie płynęła z Hamburga, ale z Holenderskiego Rotterdamu. Wypłynęła z portu w dniu 16 lipca 1910 roku na pokładzie (a właściwie pod pokładem) statku ss.?Noordam?. W tzw. manifeście tj. księdze pasażerów (na stronie 1068/1069 poz. 23), zapisano ją jako obywatelkę rosyjską mówiącą po polsku, w wieku 17 lat z Jeżewa koło Tykocina. Miała 165 cm wzrostu, oczy koloru brązowego i włosy brązowe.Do portu w Nowym Jorku przypłynęła, po dziesięciu dniach żeglugi, dnia 26 lipca 1910 roku.
Teraz czekała ją tylko procedura w Centrum Imigracji w Ellis Island, dziś powiedzieli byśmy procedura wizowa Ameryki, tej ziemi obiecanej dla emigrantów.

Proces selekcji wjeżdżających cudzoziemców podlegał sztywnym zasadom. Bogaci emigranci, podróżujący w klasie pierwszej byli automatycznie akceptowani. Nie mieli też z tym większych problemów pasażerowie klasy drugiej. Gorzej było z klasą trzecia i czwartą. Podróż do Ameryki trwała długo i warunki na statku były bardzo ciężkie. Ludzie przyjeżdżali zmęczeni, często schorowani, zestresowani podróżą i niepewnością jutra. Po przyjeździe na wyspę poddawani byli badaniom i inspekcjom. Dobrze wiedzieli, że muszą być zdrowi i udowodnić, że maja dość pieniędzy by samemu utrzymać się na początku oraz że są zdolni zarobić sami na swoje życie w nowym kraju.

Poddawani byli szybkim badaniom lekarskim i zadawano im 29 pytań, które miały na celu ocenę sprawności umysłowych i fizycznych. W 1917 wprowadzano ?Literacy Act? na mocy, którego, wjeżdżający musiał wykazać się umiejętnością czytania krótkiego tekstu (40 słów) w języku ojczystym. Zwykle był to cytat z Biblii/Tory/Koranu. Na wyspie mieli coraz więcej pracowników znających języki obce i mogących się dogadać z cudzoziemcami.

Przykładowe pytania zadawane imigrantom;

Jak się nazywasz? Czy byłeś kiedykolwiek w Ameryce? Czy masz tutaj rodzinę? Kto zapłacił za Twoja podróż? Czy ktoś przyjedzie spotkać się z Torba na Ellis Island? Czy masz pieniądze? Jeśli tak, to ile kazali pokazać Czy masz pracę w Stanach? Czy jakąś kryminalna przeszłość?

Urzędnicy używali symboli, których emigranci nie bardzo rozumieli i bardzo się ich obawiali. Symbole te zapisywane były kredą na ubraniu delikwenta. Dla przykładu:

EC eye problems/ problem z oczami
F Face/ twarz
FT Feet/stopy
H Heart/serce
N Neck/szyja
S Senility/ starczy
X suspected mental defect/ podejrzany o defect mentalny
(X) definite signs of mental disease/ definitywnie chory psychicznie
B Black/czarny
S special inquiry/ specjalne zapytania, informacje
WOP without papers/bez dokumentów

Emigranci, którzy zostali zaakceptowani wysyłali zawiadomienia do rodziny i czekali na odbiór. Inni kupowali na wyspie bilet na pociąg i jechali do miejsca osiedlenia. Samotnie podróżującej kobiecie nie pozwalano opuścić wyspy dopóki rodzina po nią nie przyjechała, a jeśli takowej nie posiadała musiała na wyspie wziąć ślub z emigranckim kawalerem. Pracownicy pełnili często rolę swatów.

Anastazję z portu miał odebrać Antoni Lipowski mieszkający w mieście Erie w stanie Pensylwania.
Jeszcze w tym samym roku 1910 w Erie Anastazja poślubiła Piotra Sokołowskiego pochodzącego z miejscowości Piaski, syna Józefy z d. Paskiewicz .
Dochowała się dzieci i wnuków, i zachowana została we wdzięcznej ich pamięci. Ufundowali oni na Murze Honorowym Imigracji do USA na Ellis Island napis o treści ?Anastazja Langda Sokołowski from Poland?.

Żródło: [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Pozdrawiam. Eugeniusz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rosa




Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: okolice Tykocina

PostWysłany: Wto 17:30, 13 Lis 2007    Temat postu:

Poruszająca historia dzielnej dziewczyny, której droga do raju wiodła przez mękę.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kodek




Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 94
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 18:39, 13 Lis 2007    Temat postu:

Za chlebem , za chlebem a nie do raju.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Tykocin 1425 Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin